Centrum Społecznego Rozwoju specjalizuje się w reintegracji społeczno- zawodowej osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Od 2009 roku realizuje projekty aktywizacyjne finansowane z funduszy europejskich skierowane do różnych grup odbiorców, w tym osób niepełnosprawnych. Posiadamy wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych oraz wpis jako agencja pośrednictwa pracy. W latach 2012 -2015 prowadziliśmy Klub Integracji Społecznej. Prowadzimy działania głownie w obszarze podregionu tyskiego wchodząc we współpracę z parterami samorządowymi i innymi organizacjami pozarządowymi.
W latach 2013 -2016 CSR było partnerem samorządu w projektach systemowych ośrodków pomocy społecznej w Łaziskach Górnych, Wyrach oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mikołowie. Projekty te ukierunkowane były na aktywizację osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz niepełnosprawnych. W okresie 2014-2015 CSR realizowało projekt skierowany do bezrobotnych osób niepełnosprawnych „Masz Staż Szansę Masz”. W ramach projektu zorganizowano 40 staży w powiecie pszczyńskim i mikołowskim. Od 2014 do 2015 CSR realizował projekt w powiecie mikołowskim „Laboratorium przedsiębiorczości i technologii” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych. Projekt przewidywał aktywizację zawodową uczniów i preorientację zawodową. Od 2018 roku CSR realizuje projekt aktywizacji zawodowej:
Projekt ten skierowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z obszaru rewitalizacji w Orzeszu.
CSR posiada wyspecjalizowaną kadrę doradców zawodowych, psychologów, trenerów, trenerów pracy. Osoby zatrudnione w CSR posiadają od 5 do 10 lat doświadczenia zawodowego w zakresie aktywizacji zawodowej różnych grup osób. Usługi, w których specjalizuje się kadra Centrum Społecznego Rozwoju to: